Leyla Erbil Kimdir?

Leyla Erbil Kimdir?
18 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 138 kez okundu.

1970 yılında Türkiye Sanatçılar Birliği’ni kurup ardından 1974 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından birisi oldu.

Aynı zamanda PEN Yazarlar Derneği ve 1961 yılından bu yana Türkiye İşçi Partisi üyesidir. 1979 yılında Lowa Üniversitesi onur üyeliğine layık görüldü. PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat ödülüne aday gösterilen ilk ve tek kadın yazarımızdır.

O,edebiyat aydını tavrını koruyarak hiçbir edebiyat ödülüne katılmadı. 82 yaşında hayata gözlerini yummuş ama ölümüne kadar da eser vermeye devam etmiştir. Edebiyata 1945 yılında şiirle girdi fakat 1950 sonrasında yazdığı ve çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanan öyküleriyle ününü yakaladı.
Sigmund FreudJames JoyceSamuel Beckett gibi yazarlardan etkilendi.

Postmodern anlatımın tüm olanaklarından yararlandı. Postmodern edebiyatın gereklerini yerine getirdi ki bu bakımdan oldukça kapalı ve karmaşık bir anlatımı vardır. Bilinç akışı yöntemini oldukça fazla kullandı ve bazı öykülerinde okuru saf dışı bırakacak ölçüde bilinç akışı yöntemine başvurdu.Psikanaliz yöntemini kullandı. Özgürlükçüdür. Dinin,toplumun, okulun ve sosyal hayatın getirdiği tüm baskı ve diretmelere karşıdır. Bu özgürlükçü görüşünü eserlerine de yansıttı.

Eserleri:

Hallaç
Gecede
Eski Sevgili
Tuhaf Bir Kadın
Karanlığın Günü
Mektup Aşkları
Cüce
Üç Başlı Ejderha
Kalan
Tuhaf Bir Erkek
Tezer Özlü’den Leylâ Erbil’e Mektuplar
Düşler Öyküler
Zihin Kuşları


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git