Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri
25 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Evin en çok kullanılan mekânlarından olan, günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonlar, eve gelen misafir ve arkadaşlarımızı da ağırladığımız yer olması nedeniyle önemlidir. Salon dekorasyonu yapılırken konforlu mobilyaların, iç açan renklerin kullanılması psikolojik olarak da olumlu etkiler yaratacaktır. Metrekaresi küçük olan salonlarda ise doğru hamlelerin yapılması, buraları büyük salonlar kadar kullanışlı bir hale getirecektir. Önemli olan eve uygun mobilya ve aksesuarların, renk ve aydınlatma araçlarının seçilmesidir.

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Karmaşa Yerine Sadelik

Salon küçük olunca birbiriyle alakasız desenlerin ve karmaşık renklerin kullanılması bir bunalım yaratabilir. Bunun yerine sade renkler, sıcak toprak tonları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bej, gri, şampanya tonları, küçük salonların duvarları için uygun renklerdendir. Yer döşemelerinde de çok koyu renklere kaçmamak, kapalı renk halılarla mekâna boğucu bir hava katmamak gerekir. Açık tonlarla dekore edilmiş bir salon, olduğundan çok daha büyük gözükecektir. Bir diğer nokta, kaba mobilyalarla salonu doldurmadan sade modellere yönelmektir. Özellikle çok parçalı oturma takımları yerine tercihinizi bir köşe koltuğundan yana kullanmanız, yer açısından size tasarruf sağlayacaktır.

Aksesuarlarla Sadeliğe Renk Katın

Açık tonlarla döşediğiniz salonunuza biraz renk katmak için renkli minderleri, duvar resimlerini, bibloları tercih edebilirsiniz. Düz renk bir koltuğun üzerine atacağınız kırmızı, mavi, yeşil, sarı tonlarında bir örtüyle, küçük salonunuza bir anda karakter kazandırmanız mümkün. Doğru renklerle hem salonunuz enerji ve canlılık kazanacak hem de orada vakit geçirmek size iyi gelecektir. Ya da geometrik desenlere sahip bir abajur, salonunuzun aydınlanmasına katkı sağlamanın yanı sıra stil sahibi olmasına da yarayacaktır. Ayna kullanmak da illüzyon etkisi yaratmaya yönelik doğru bir hamledir. Duvara asacağınız aynalar sayesinde salonunuzu büyütebilirsiniz.

Aydınlatmaya Dikkat

Küçük salonlarda loş aydınlatma yerine ışığı yüksek avizeler tercih etmeniz de önemli. Loş ve karanlık alanlar olduklarından daha küçük gözükürler. Bunun yerine abajurlarla aydınlatmayı desteklemeniz, avizenizi çok küçük seçmeyip ortamın ışığını arttırmanız olumlu bir etki yaratacaktır. Önemli olan küçük salonları ferah ve büyükmüş gibi hissettirecek gerekli adımları atmaktır.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git