Çocukla Oyun Oynama

Çocukla Oyun Oynama
23 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 70 kez okundu.

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin

Bir çocuğun psikolojik ve bedensel gelişimin en önemli yerinde durur oyun oynamak.

Hayatı oyunlarla öğrenir çocuklar. Bu yolda anne babalara düşen de onları yönlendirmektir.

Aslında oyun oynamak sadece insanlara yönelik bir davranış biçimi değildir.

Memeli hayvanların pek çoğu da tıpkı insanlar gibi hayatlarının ilk evresinde oyunlar ile öğrenir pek çok şeyi. Hatta bir çoğu da yetişkinlik dönemlerinde de devam ederler oynamaya.

Hem insanlar hem de hayvanlar için oyun öncelikle bir sosyalleşme aracıdır.

Sağlıklı bir şekilde sosyal ilişkiler kurmayı öğrenen çocuklar hayata daha kolay adapte olurlar. Oyunun bir başka pozitif yönü de çocukların merak dürtüsünü tatmin etmesidir.

Oyunla keşfetmeyi öğrenen çocuklar, aynı zamanda da hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmayı da alışkanlık haline getirir.

Çocukların dünyayı keşfetmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri için önemli bir yapı taşı olan oyuna,  çocuk her zaman ihtiyaç duyar.

Fırsat bulunan her zaman çocukla beraber oyunlar oynamak sadece onun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunmakta kalmaz aynı zamanda anne babanın çocukla olan iletişimini de güçlendirir.

Araştırmalar yeterli oyun oynayan çocukların çok daha kolay uykuya daldıklarını, çok daha sakin ve neşeli  bireyler haline geldiklerini kanıtlar nitelikte.

Anne baba ile yeterince oyun oynayan, kaliteli zaman geçiren  çocuk kendini daha güvende hissederken, anne babanın sevgisini de çok daha yoğun hissediyor.

Araştırmalar yeterli oyun oynayan çocukların özbakım becerilerini de oynamayanlara kıyasla çok daha çabuk edindiklerini gösteriyor.

Sağlıklı ve mutlu nesiller için çocukların hayatından oyunları eksik etmeyin.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git