Çocuk Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Çocuk Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi
26 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

Renkler bilindiği gibi insan psikolojisi üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere sahiptirler. Özellikle çocuk odası dekorasyonlarında uzmanların önerdiği kimi renkler, ders çalışma ve konsantrasyon yönünden çocukları olumlu etkilemektedir. Kimi renkler heyecanlandırırken ve çocuğun yaratıcı yönünü öne çıkarırken kimi renkler de gerginlik yaratmakta ve çocukta strese neden olabilmektedir. Ancak bembeyaz duvarlar ve mobilyalar da hiç uyarıcı içermedikleri için negatif etki yaratırlar. Dolayısıyla beyazla döşenmiş bir odanın da mavi, yeşil, mor gibi renklere sahip kilim, puf benzeri objelerle zenginleştirilmesi iyi olacaktır.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Kırmızı ve Sarının Etkisi

Örneğin kırmızı, agresif davranışlarla özdeşleştirilen bir renktir ve yoğun kırmızı mobilyalardan kaçınmak yararlı olacaktır. Bunun yerine daha naif bir renk olan pembenin tercihi, çocuğu sakinleştirecektir. Çocuk odası dekorasyonu yaparken duvar boyasını sarı ve tonlarından seçmek neşeli bir etki uyandırır. Çocuğun yaratıcı aktiviteler yaparken ufkunu açar, konsantrasyonunu destekler, özellikle mavi ve yeşilin tonlarıyla birleştiğinde huzur dolu bir oda ortaya çıkar. Hem kız hem de erkek çocukların odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Mavi ve Yeşil Huzurun Rengidir

Çocuk odalarında en sık tercih edilen renklerden olan mavi, özellikle bebeklik döneminde çocuğun uykusunun rahat geçmesine yardımcı olur. Yatıştırıcı bir renk olması, gökyüzünü çağrıştırması hiperaktif çocukların odalarında tercih edilmesinin de önünü açar. Duvar rengi olarak da açık tonları tercih edilebilir. Mavi, koyulaştıkça sert etkilere ve melankoliye sebep olacaktır. Bu sebeple özellikle çocuk odalarının dekorasyonu için kullanılacaksa açık skaladan seçilmesi yararlıdır. Yeşil ise doğayı çağrıştırdığı için çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir renktir. Özellikle sarı ile kombinlendiğinde çocuğun akademik başarı, motivasyon yönüne olumlu bir etki sağlar. Yeşil bir yatak örtüsü ya da mobilyalarda kullanılacak olan soft bir yeşil renk, yeşilin diğer tonlarıyla ya da farklı bir renkle zenginleştirilebilir. Örneğin çocuğun çalışma masası yeşilin hakim olduğu bir odada mor veya turuncu seçilebilir. Turuncu, çocukların sosyalleşmesi bağlamında enerjik bir renk olarak karşımıza çıkarken morun da yaratıcı, sanatsal yönü kuvvetli çocuklara ilham verdiği bilinir.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git