27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 184 kez okundu.

Toplumların eğitim ve kültür yönünden en etkili eğitim aracı ve sanatı tiyatrodur. Günümüzde ise insan yaşamını derinden etkilediğini düşündüğünüz sinema ve televizyonun temeli tiyatroya dayanmaktadır. Ünlü yazar ve şairimiz Namık Kemal’in tiyatro için çok güzel bir sözü vardır. “Bir okuldur, en iyi eğitici eğlencedir.”
Gerçekten de ulusların yaşamında bir okul kadar etkin ve önemli olan tiyatronun, okullara ilk girişi temsil çalışmaları şeklinde olmuştur. Okullarda kurulan temsil kollarıyla çeşitli piyesler sahneye konulur. Böylece hem tiyatro çalışmaları sergilenir hem de öğrencilerin bu alandaki yetenekleri geliştirilir. Bu çalışmalara dramatizasyon çalışmaları adı verilir.

Bu çalışmalar hem tiyatro çalışmalarını hızlandırır hem de öğretmenin başarısını arttırır. Toplum yaşamında bu denli bir önem ve işleve sahip olan tiyatroyu halka sevdirmek ve bu tarihin en eski sanat çalışmalarını daha da zenginleştirmek amacı ile “Tiyatro Günü” düzenlendi. Dünyada ise ilk kez tiyatro günü 27 Mart 1971 tarihinde yapıldı.
Dünya Tiyatrolar Günü,1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından 27 Mart kabul edildi. Her yıl bu tarihte kutlamalar yapılmakta, tiyatro oyunları sergilenmektedir. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik bu kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri ise, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu,yönetmeni ya da yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. Bu konuda ilk bildirge 1962’de Fransa tarafından yazılmıştır.

Yazan : Gamze GÜNBEK


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git