21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
19 Mart 2017 tarihinde eklendi, 171 kez okundu.

Bildiğiniz üzere 21 Mart, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü. Peki biz onların ne kadar farkındayız ya da toplumda diğer çocuklardan ayırt gözetmeksizin var olması için ne yapıyoruz? Bunları hiç düşündünüz mü?

Öncelikle sizlere DownSendromu hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz.
Down Sendromu ile doğan bebekler genel itibariyle ilk birkaç yılı konuşma ve lisan gelişiminde gerilik yaşarlar. Bunun sonucunda işitme kaybı, ağız ve dilde düşük kas tonusu, nefes kontrolüyle ilgili zorluklar, seslerin ve kelimelerin dizilişiyle ilgili problem yaşarlar. 47 kromozomludur. Göz torbaları ve kalpleri daha hızlı çalışır. Sinirli yapıları vardır.
Bizler Down Sendromu’nun bir hastalık değil de oturum olduğunu fark etmeyip onlara hastalıklı muamelesi yapıyoruz.

Onları gördüğümüzde acımaklı gözlerle bakıyor, onlar için üzüldüğümüzü belli edecek davranışlarda bulunuyoruz.

Halbuki onların da diğer çocuklar gibi toplumda yer edinmesi sağlamaya yönelik davranışlarda bulunmalıyız. Bunun için birkaç durum söz konusu. Mesela lisan ve iletişimin ne olduğunu ve nasıl geliştiğini anlamak ya da onların iletişim becerilerinde endişe verici olan işaretleri tanıyabilmek için daha çok bilinçlenmeye çalışabiliriz. Diğer çocuklarla kaynaşması için toplum içerisine daha çok sokabiliriz. Zorlandığımız noktalarda profesyonel bir yardım alabiliriz.
Unutmayın ki tüm engelliler normal bir birey adayıdır. Bu şekilde bizim onlara sağlayacağımız tedavi ve özel eğitimle onları kendilerini daha iyi hissetmeleri mümkündür.

Yazan : Gamze Günbek


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git